Title Image

Rodzynki – właściwości i wartości odżywcze

bakalland-aktualnosci-rodzynki-wlasciwosci-i-wartosci-odzywcze

Rodzynki – właściwości i wartości odżywcze

Rodzynki są znane i lubiane niemal przez każdego od stuleci. Chętnie dodaje się je do deserów i wytrawnych dań, ale są również naturalnie słodką przekąską. Choć cieszą się ogromną popularnością i nikt nie wyobraża sobie bez nich świątecznego sernika, być może nie wszyscy wiedzą, jak cennymi wartościami odżywczymi się charakteryzują. Są więc nie tylko smaczne, ale też bardzo wartościowe dla naszego organizmu.

Rodzynki – ze słonecznych stoków na polskie stoły

Istnieje wiele gatunków rodzynek, jednak najpopularniejsze są rodzynki sułtańskie. Te najlepszej jakości, pochodzą z okolic Izmiru w Turcji, gdzie plantacje winorośli rozpościerają się na słonecznych stokach.

W głównej mierze to dzięki słońcu, rodzynki Bakalland są wyjątkowo słodkie i pełne wartościowego miąższu. Tajemnica tkwi w metodzie zbierania oraz suszenia dojrzałych kiści winogron. Zbiory mają miejsce na przełomie sierpnia i września, kiedy to owoce są najbardziej dojrzałe. Co ważne, są one zbierane ręcznie, a następnie suszone również w naturalny sposób – na słońcu. Wszystko to wpływa na jakość bakalii, które są pełne naturalnej słodyczy i cennych dla zdrowia wartości.

Rodzynki – właściwości zdrowotne

Bakalie są niezwykle cenną skarbnicą wartości odżywczych. 100 g suszonych winogron Bakalland jest źródłem:

  • 0,35 mg witaminy B6 – 25% RDA (zalecanego dziennego spożycia),
  • 129 mg fosforu – 18% RDA,
  • 2,3 mg żelaza – 16% RDA,
  • 0,32 mg manganu – 16% RDA.

W takiej samej porcji rodzynek (100 g) znajdziemy wysoką zawartość potasu (833 mg) oraz miedzi (0,37 mg). Jest to aż 42% RDA w przypadku potasu i 37% RDA w przypadku miedzi.

Regularne jedzenie suszonych winogron, dzięki witaminie B6, przyczynia się do: zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia oraz regulacji aktywności hormonalnej, białka i glikogenu. Witamina B6 w rodzynkach wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego oraz utrzymuje prawidłowe funkcje psychologiczne, ma pozytywny wpływ na produkcję czerwonych krwinek i funkcjonowanie układu odpornościowego.

Fosfor zawarty w rodzynkach, przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego, ale też pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu błon komórkowych oraz w utrzymaniu zdrowych kości i zębów.

Zawarte w rodzynkach żelazo, pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji poznawczych, wspiera prawidłową produkcję czerwonych krwinek i hemoglobiny oraz prawidłowy transport tlenu.

Natomiast mangan przyczynia się do utrzymania zdrowych kości, wspomaga proces prawidłowego tworzenia się tkanek łącznych oraz pomaga w ochronie komórek przed powstawaniem stresu oksydacyjnego.

W suszonych winogronach znajduje się też wysoka zawartość wspomnianego wcześniej potasu i miedzi, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Dodatkowo, potas pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni i utrzymuje odpowiednie ciśnienie krwi, a miedź wspiera utrzymywanie prawidłowego stanu tkanek łącznych i pomaga utrzymać właściwą pigmentację włosów.

Co więcej, wszystkie wymienione wartości odżywcze rodzynek, poza potasem, przyczyniają się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego. Cenne witaminy i minerały, których źródłem są suszone winogrona, wspierają więc cały system pozyskiwania, przekazywania i wykorzystywania energii z substancji odżywczych. W praktyce oznacza to, że regularne jedzenie odpowiedniej ilości rodzynek reguluje przemianę materii, a tym samym pomaga utrzymać zdrowie i zgrabną sylwetkę.

Rodzynki – zdrowa alternatywa dla słodyczy

Coraz więcej osób, chętniej i częściej sięga po bakalie, wybierając je zamiast słodyczy. Warto zmienić swoje nawyki żywieniowe, a także uczyć tego najmłodszych, i zamiast niezdrowych przekąsek wybierać te, które są w stu procentach naturalne. Nasze rodzynki Bakalland, wyróżniają się wyjątkową słodyczą.

Wybierając suszone owoce, należy mieć na uwadze również ich jakość, zwłaszcza jeśli są traktowane jako naturalna przekąska. Dlatego ważny jest świadomy wybór odpowiedniej marki. Bakalie Bakalland, w tym również suszone winogrona, to nie tylko zdrowa i smaczna przekąska, ale także gwarancja jakości. Bakalland dba o owoce od samego początku – wybierając odpowiednie plantacje i czuwając nad prawidłowym procesem, od zbiorów bakalii po gotową paczkę przekąsek.